Skuteczne metody leczenia trądziku różowatego

od dwóch lat mam trądzik różowaty. Leczę się rozexem, ale nie wiele mi pomaga. Ostatnio zauważam jakby nasilenie się objawów. Czy są jakieś skuteczniejsze metody leczenia tej choroby? Dodam, że mam 45 lat. Pozdrawiam Ewa

Trądzik różowaty jest schorzeniem na podłożu łojotoku i zaburzeń naczynioruchowych, Jest to choroba, której nie da się zupełnie wyleczyć, można jednak odpowiednim leczeniem uzyskać bardzo dobrą poprawę stanu skóry. Należy zacząć od diety - przede wszystkim eliminacja ostrych przypraw oraz zrezygnować z używek takich jak kawa, papierosy, alkohol, które nasilają objawy trądziku. Trzeba również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Odpowiednio dobrana kuracja pozwoli osiągnąć długie okresy poprawy. W leczeniu zewnętrznym dobry efekt dają preparaty metronidazolu, stosowane 2xdz przez okres co najmniej 2-3 miesięcy, Jeśli odpowiedź jest słaba dołącza się doustnie antybiotyk lub izotretinoinę w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia zmian. Kurację musi przeprowadzić doświadczony lekarz. Zawsze powinno się dodatkowo stosować odpowiednią pielęgnację - demakijaż preparatami przeznaczonymi do skóry z problemami naczyniowymi oraz kremy nawilżające, przeznaczone do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Unikanie czynników wyzwalających i nasilających zmiany skórne w trądziku różowatym w połączeniu z systematycznym leczeniem przynoszą efekty w postaci łagodzenia istniejących zmian.