Skuteczne odchudzanie po urodzeniu dziecka

Witam!

Mam na imię Berenika. Mój problem polega na znacznej otyłości, ważę 100 kg przy wzroście 167cm i mam 22 lata. Największy przyrost masy ciała nastąpił w przeciągu ostatniego roku - przytyłam ok. 26 kg. Pierwsze 10 kg przybrałam w ciągu kilku miesięcy przed ciążą, resztę podczas ciąży, przed samym porodem moja masa ciała wynosiła 107 kg, czyli jeszcze 3 miesiące temu. Mój problem stanowi ciągłe podjadanie i brak ruchu. Zbyt wiele czasu spędzam w domu z dzieckiem i mam stały dostęp do jedzenia, moim wcześniejszym usprawiedliwieniem było karmienie piersią, ale miesiąc temu straciłam pokarm i córka jest już na butelce. Dodatkowym problemem jeśli chodzi o zrzucenie masy ciała jest problem z sercem, mam kardiomiopatie przerostową, moja przegroda sercowa jest ponad dwukrotnie większa, co ogranicza moją sprawność fizyczną i tym samym ćwiczenia które mogę wykonywać. Podczas pobytu w szpitalu, gdzie rodziłam, pani kardiolog zaproponowała mi wszczepienie stymulatora serca, ale jeszcze nie zdecydowałam się do końca na ten zabieg, chciałabym się dodatkowo dowiedzieć czy to ułatwi mi większy wysiłek fizyczny w codziennym życiu. Ponadto chciałabym się dowiedzieć jak różnicować dietę, aby pozwoliła mi tracić kilogramy, ale jednocześnie nie zmniejszyć wydajności fizycznej ponieważ muszę mieć energię by móc prowadzić normalne życie i zajmować się dzieckiem. Szczególnie zależy mi na obwodzie brzucha, gdyż z tym obszarem mam największy problem. Mój aktualny sposób żywienia polega na tym że jem wszystko, nieregularnie i często się przejadam. Wydaje mi się, że mój organizm ciągle domaga się czegoś słodkiego, choć zazwyczaj nie czuję w tym czasie głodu, więc jest możliwe że uzależniłam się od cukru? Czy są jakieś suplementy diety, które mogłabym stosować by przyspieszyć proces chudnięcia bez narażania serca lub chociaż coś co pozwoli mi zmniejszyć apetyt?

Witaj Berenika!

Biorąc pod uwagę Twój obecny stan zdrowia, przede wszystkim musisz do procesu odchudzania podejść bardzo racjonalnie. Na początku proponuję Ci abyś wykonała badania laboratoryjne TSH, T4, gdyż możesz cierpieć na niedoczynność tarczycy. Jeżeli chodzi o dietę to najważniejsze jest regularne przyjmowania posiłków, w przeciwnym razie będziesz miała ochotę na coś słodkiego (wahania glukozy we krwi), co na dłuższą metę może skutkować cukrzycą typu 2, miażdżycą, nadciśnieniem, zawałem, a biorąc pod uwagę kardiomiopatię oraz to, że jesteś mamą malucha nie powinnaś tak się zaniedbać. Jeżeli chodzi o regularność spożywania posiłków śniadanie zawsze jedz w ciągu 30 minut od wstania z łóżka (np. około 7,00) 2 śniadania - ok. 10.00 obiad 13-14.00, podwieczorek około 17,00, a kolację na 2 godziny przed snem, czyli około 20- 21.00. Jeśli będziesz komponować posiłki to spożywaj około 1500kcal. W ciągu dnia pij duże ilości zielonej herbaty (min. 2 kubki ), a przed snem 350 ml herbaty pu-erh (kupiona na wagę w herbaciarni). Pij również wodę mineralną na jodem (np. Ustronianka z jodem). Oto propozycja posiłków: Na śniadanie zjedz 200g jogurtu naturalnego z około 6 truskawkami lub wkrojonym bananem. 2 śniadanie to surówka warzywna (np. Marwit, Grześkowiak (ok. 250g) + 3 plasterki wędliny i 2 krążki pieczywa vasa, obiad: 150 g piersi z indyka lub 150g ryby (dorsz, morszczuk) + pół torebki kaszy jęczmiennej lub ryżu albo kaszy gryczanej + dużo surówki. Podwieczorek - galaretka owocowa (1 szklanka) bez bitej śmietany lub grejpfrut + 2 kostki gorzkiej czekolady albo koktajl z kefiru (120g) + szklanka owoców. Kolacja to spaghetti z sosem (makaronu około 100g albo 2 parówki dobrej jakości z 2 kromkami pieczywa razowego albo 2 jajka na miękko z 2 kromkami pieczywa razowego albo owsianka na mleku. Powodzenia! mgr Aneta Kościołek