Skuteczność antykoncepcji hormonalnej przy antybiotykoterapii

Witam, chciałam zasięgnąć porady, oto moja sytuacja. Biorę tabletki antykoncepcyjne Y***. 28 października dostałam okres- zrobiłam normalną przerwę w trakcie brania antybiotyku 2 listopada o 18 wzięłam pierwszą tabletkę z nowego opakowania. 3 listopada o 9 rano zakończyłam branie antybiotyku (brałam go 4 razy dziennie: o 3, 9, 15, 21) był to D**** (na ulotce jest napisane, że może wpływać na działanie antykoncepcji) brałam go przez 2 tygodnie. 11 listopada kochałam się bez dodatkowego zabezpieczenia z moim chłopakiem. Mam pytanie, czy jest możliwe zajście przeze mnie w ciążę? Dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Antybiotyki osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Podczas kuracji antybiotykiem należy stosować dodatkowe zabezpieczenia np. prezerwatywę.
W Pani przypadku była przerwa czasowa pomiędzy zakończeniem antybiotyku a stosunkiem co zmniejsza ryzyko ciąży.
Jednak dla pewności należy wykonać test ciążowy po upływie 10 dni od stosunku.

Pozdrawiam