Skuteczność antykoncepcji podczas antybiotykoterapii

Witam, 4-tego dnia cyklu odbyłam stosunek- pełny. Zabezpieczam sie hormonalnie (Yasminelle). To pierwsze opakowanie (ostatnie-3 lata temu). Dzień przed rozpoczeciem okresu rozpoczęłam antybiotykoterapię (Augmentin). Dopiero po stosunku doczytałam, że skuteczność antykoncepcji gwałtownie spada przy antybiotyku. Jakie jest prdp zajścia w ciążę w moim przypadku? Cykle mam regularne +/-3 dni. Czy "tabletka do 120h" przyjeta w połowie cyklu zakłoci skuteczność obecnej antykoncepcji?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Augmentin rzeczywiście obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Oznacza to, że prawdopodobieństwo ciąży istnieje. Niestety nie ma jednak takiej możliwości, by określić je w wartościach liczbowych. A propos tabletki "po stosunku" to zdecydowanie nie ma sensu jej przyjmować w połowie cyklu. Ma ona swoje działanie tylko do 5 dni po stosunku. A propos skuteczności, to tabletki "po" nie obniżają skuteczności tabletek hormonalnych.