Skuteczność leczenia boreliozy

Podaję harmonogram choroby, bo wydaje mi się istotny. Najprawdopodobniejsza data zakażenia: 26.06.2009 r. Zdiagnozowanie: 08.09.2009 r. Wynik: IgM 88,9, IgG 27,9. Antybiotyk: doxycilina 100 - 35dni. Ponowne badanie: 02.02.2010: IgM 21,5, IgG 9,3.

 Bardzo dziękuję za odpowiedź!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Duży spadek miana przeciwciał IgM w kolejnych oznaczeniach świadczy o skuteczności zastosowanego u Pani leczenia. Przeciwciała w klasie IgM są bowiem markerem czynnej infekcji. Należy pamiętać, że badania serologiczne mają w diagnostyce boreliozy znaczenia pomocnicze. Często zdarza się, że mimo wyleczenia, poziomy przeciwciał utrzymują się miesiącami na podwyższonym poziomie. Dlatego decydujący jest obraz kliniczny - ustąpienie objawów u pacjenta.