Skuteczność leczenia farmakologicznego gruczolaka przysadki mózgowej

Witam, czy gruczolaka przysadki mózgowej da się wyleczyć całkowicie, mam tutaj na myśli leczenie farmakologiczne. Dokładniej chodzi mi o gruczolaka który wydziela nadmierną ilość prolaktyny. ile takie leczenie może trwać? słyszałam że wiele lat ale czy istnieje szansa że leki bardzo szybko poradzą sobie z tym guzem? czy po wyleczeniu są nawroty tego gruczolaka? Dziękuję za odpowiedź :)

WItam Panią,

Prolactinoma, bo tak nazywa się gruczolak o którym Pani pisze zwykle bardzo dobrze reaguje na leczenie farmakologiczne. Po wielomiesięcznym leczeniu rozmiary guza mogą się bardzo znacznie zmniejszyć, zdarza się, że nie są nawet widoczne w rezonansie magnetycznym przyadki. Zależy to oczywiście od wielu czynników. W leczeniu stosuje się leki z grupy agonistów receptorów dopaminergicznch. Wrażliwość na poszczególne leki bywa różna u różnych pacjentów. Po leczeniu farmakologicznym mogą zdarzyć się nawrot guza, dlatego warto kontrolować sobie co jakiś czas stężenie prolaktyny we krwi,

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz