Skuteczność leczenia owrzodzeń goleni

Cierpię na zakrzepowe zapalenie żył. Obecnie mam na prawej nodze dwie rany wielkości monety 50 gr. Rany te znajdują się trochę poniżej kostki stawu skokowego od wewnątrz i od zewnątrz stopy. Rany te nie chcą się goić już przez okres 6-ciu miesięcy. Stosowane były następujące opatrunki: Argosulfan, Iruxol Mono,Aquacel Ag a nawet zasypka z penicyliny prokainum oraz próbnie maść Kruuse Manuka G. W obecnej chwili występują bardzo dotkliwe bóle w okolicy pięty oraz powyżej pięty w tylnej części stopy. Ból jest odczuwalny jakby ukłucia dużą ilością igieł. Ból nasila się szczególnie po krótkim chodzeniu w momencie odpoczynku. Rany w dalszym ciągu są wilgotne, występuje wysięk /obecnie opatrunek Aquacel Ag oraz smarowanie wokół ran maścią robioną z lanoliny i wazeliny. Na podudzie zakładana jest opaska uciskowa. Nie mam stwierdzonej cukrzycy. Proszę o poradę, ponieważ stosowane opatrunki nie powodują gojenia się rany a na występujące bóle/ kłucia/ nie pomagają ketonal czy tramal.

Witam! Skuteczność leczenia owrzodzeń goleni zależy przede wszystkim od prawidłowego leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Przede wszystkim należy zmienić styl życia, unikać długotrwałego stania lub siedzenia, zakładania butów na obcasach i ciasnych ubrań. Przeciwwskazane są ciepłe kąpiele, które trzeba zastąpić natryskami chłodną wodą od stóp w kierunku pachwin. Osoby otyłe muszą zmniejszyć masę ciała i spożywać dużo błonnika. Zalecana jest jazda na rowerze, biegi, pływanie, spacery i inne ćwiczenia ułatwiające odpływ krwi z kończyn dolnych. Należy unikać stanów wzmagających pracę tłoczni brzusznej np. zaparć lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. W nocy należy spać z uniesioną nogą. Dodatkowo stosuje się leczenie stopniowanym uciskiem za pomocą pończoch elastycznych oraz leczenie farmakologiczne (leki flebotropowe, moczopędne, pentoksyfilinę i niesteroidowe leki przeciwzapalne). W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Co do leczenia samych owrzodzeń to polega ono na mechanicznym lub enzymatycznym oczyszczaniu rany co stwarza warunki do jej gojenia. Zalecane są opatrunki ułatwiające wchłanianie wydzieliny np. z wodorostów morskich, hydrokoloidów, polisacharydów, hydrożeli. Jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego, stosuje się antybiotykoterapię. Przy trudno gojących się owrzodzeniach zalecany jest nawet kilkutygodniowy reżim łóżkowy. Chory leży w łóżku z uniesioną, wyprostowaną w stawie biodrowym i kolanowym, kończyną dolną. Co pewien czas wykonuje nią ćwiczenia fizyczne np. "rowerek" lub "nożyce" nie spuszczając jej na podłogę. Pozdrawiam