Skuteczność leku Antykontamin

Witam. Nazywam się Karol i mam 27 lat. Przez ostatnie kilka tygodni bardzo zle się czułem. Miałem caly czas nudności, pobolewał mnie brzuch, zdarzaly się tez bole glowy, biegunki itp. Początkowo myślałem ze załapałem jelituwke ale jak nic mi się nie polepszało poszedłem do lekarza i po kilku badaniach okazało się ze mam pasożyty. Nie mam pojęcia skad je zalapalem ale chce ich jak najszybciej się pozbyć. Polecono mi ostatnio tabletki na bazie ziół o nazwie ANTYKONTAMIN. Chciałbym się spytac czy jest to bezpieczny i skuteczny lek? Czy mogę go brac na swoja przypadłość. Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma wiarygodnych badań, które potwierdzałyby skuteczność preparatu Antykontamin. Jego zastosowanie polecam skonsultować z lekarzem prowadzącym!

Magdalena Mroczek

Antykontamin to preparat mający status suplementu diety jest to preparat o składzie ziołowym i naturalnym. Ma on mieć działanie w infekcjach pasożytniczych, grzybiczych, bakteryjnych i tych wywołanych amebami. Antykontamin zawiera głownie składniki ziołowe, sprawiające, ż pH w przewodzie pokarmowym staje się mniej odpowiednie dla pasożytów. Preparat można stosować także w innych schorzeniach przewodu pokarmowego, nie związanymi z infekcjami pasożytami.
Antykontamin stosuje się w formie tabletek przyjmowanych przed snem, zwiększając stopniowo dawkę. Standardowa kuracja trwa 6 tygodni, może być w razie potrzeby przedłużona do 3 miesięcy.

W składzie chemicznym Antykontaminu można znaleźć: witaminy C, D i E alkaloidy, saponiny steroidowe, glikozydy, flawonidy, kompleks lipo aktywnych substancji, polisacharydy, oleje tłuszczowe, trójterpenty – kukurbitacyny, kwas fenolowy, oleje eteryczne, limonen i żywice.

Nie ma żadnych badań naukowych, które w sposób jednoznaczny potwierdzałyby skuteczność Antykontaminu. Należy pamiętać, że ma on jedynie status suplementu diety i nie jest standardem w leczeniu infekcji pasożytniczych, a na pewno nie powinien być stosowany jako jedyny środek w leczeniu pasożytniczych infekcji.

Nie pisze Pan jakiego pasożyta dotyczy infekcja w Pana przypadku więc ciężko powiedzieć jako powinno przebiegać leczenie. Oprócz przyjmowania leków bardzo ważną rolę ma też higiena osobista np. mycie rąk po toalecie, tak aby nie dopuścić do samo zarażenia i aby inni domownicy nie zostali zakażeni. Poza tym można stosować dietę ubogą w mleko i słodkie produkty. Podstawą jest jednak leczenie farmakologiczna, a te może zlecić jedynie lekarz. Uważam, ze powinien się Pan jak najszybciej skontaktować z lekarzem rodzinnym, który zleci leki. Szczerze mówiąc na Pana miejscu niekoniecznie kupowałabym Antykontamin, bo nie ma on udowodnionego działania przeciwpasożytniczego i nie bardzo wiadomo jaką rolę miałby właściwie w tym przypadku spełniać.