Skuteczność szczepień przeciwko żółtaczce przed zabiegiem

Dzień Dobry!

Mam prośbę. Chodzi o interpretację wyników dotyczących badania przeciwciał anty HBs w związku z planowanym na jutro zabiegiem wszycia siatki przepuklinowej. Kilka lat temu otrzymałem 3 dawki szczepienia przeciwko żółtaczce, kilka tygodni temu okazało się, że teraz nie mam przeciwciał. Wykonałem kolejne (4) doszczepienie preparatem Engerix B. Po 16 dniach sprawdziłem poziom przeciwciał, przeciwciała się pojawiły, ale wynik wyniósł tylko 10 mlU/ml (zgodnie z opisem przedział 10-100) to niski poziom przeciwciał.

Doszczepienie wykonałem 28.02, a krew na sprawdzenie pobrałem 16.03. Zabieg jest planowany na jutro 30.03. Czy ten wynik oznacza, że nie powinienem robić teraz tego zabiegu? Czy też może te przeciwciała się ciągle namnażają, skoro jakieś się pojawiły 2 tygodnie temu i teraz jest wysokie prawdopodobieństwo, że jest ich dużo więcej i zabieg jest bezpieczny?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Trzeba wiedzieć, że wynik poziomu anty-HBs z przedziału 0-10 IU/I oznacza brak odporności, więc powinno się w tym przypadku przyjąć pełną dawkę szczepień (3 dawki). Jeśli miał Pan mimo szczepienia w przeszłości nieoznaczalny poziom przeciwciał w chwili obecnej powinien Pan przyjąć 3 dawki szczepionki. Nie doszczepia się w takim przypadku 1 dawką szczepionki. W chwili obecnej poziom 10 IU/l określa niepełną odporność przeciw zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu B, więc nie jest Pan całkowicie zabezpieczony (brak odporności). Trzeba by za 2 tygodnie (miesiąc od pierwszej dawki) przyjąć kolejną dawkę szczepionki i po 2 tygodniach od kolejnej dawki w końcu będzie Pan w pełni zabezpieczony. Jeśli jest to możliwe, a chce Pan być całkowicie zabezpieczonym do zabiegu to radziłbym właśnie doszczepić się za 2 tygodnie, a do zabiegu zgłosić się za miesiąc (nie trzeba już wykonywać ponownie badań poziomu przeciwciał).