Skuteczność tabletek a strefy czasowe i klimatyczne

Witam! Po 3-letniej przerwie zaczęłam znów brać tabletki. Moja praca związana jest z częstymi podróżami i zmianami stref czasowych i klimatycznych. Różnice czasowe są od 3 do 14 godzin. Z tego co wiem, przy jednoskładnikowych tabletkach kilkugodzinna różnica w ich przyjmowaniu nie ma aż takiego znaczenia, jak przy pigułkach dwuskładnikowych. Jak powinnam wobec tego liczyć czas? Odliczać zawsze 24 godziny? I kolejne pytanie. Czy częste zmiany klimatu mają wpływ na skuteczność pigułek? (Załóżmy, dziś jestem w miejscu, gdzie jest 4 stopnie C, a za 16 godzin w miejscu, gdzie jest 35 stopni, po czym po 2 dniach wracam do klimatu - 2 stopnie.) Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Proponuję, aby zażywała Pani tabletki dokładnie co 24 godziny - sprzyja to utrzymywaniu stałego poziomu leku we krwi, co warunkuje skuteczność antykoncepcyjną. Nieregularne zażywanie tabletek antykoncepcyjnych ma większy wpływ na skuteczność antykoncepcyjną niż zmiany klimatu.

Pozdrawiam!