Skuteczność tabletek antykoncepcyjncyh przy dolegliwościach żołądkowych

Witam, moja dziewczyna (21 lat) od około 2 lat bierze tabletki antykoncepcyjne. W piątek (po 7-dniowej przerwie) rozpoczęła kolejny blister. Tabletkę przyjmuje o godzinie 22.15, zawsze regularnie. W poniedziałek (4 dzień kolejnego blistra) pojawiły się u niej bóle brzucha, które utrzymywały się około 4 dni. Najgorszy był sam poniedziałek, kolejne dni były coraz łagodniejsze, ale czuła dyskomfort w górnej części brzucha. W poniedziałek pojawiło się też rozwolnienie, ale nastąpiło kilka godzin przed przyjęciem tabletki anty. Moje pytanie jest następujące: czy te dolegliwości żołądkowe (brak w tym czasie przyjmowania antybiotyku, brak też biegunki czy wymiotów w okresie 3-4 godzin po zażyciu tabletki) mogły jakoś wpłynąć na skuteczność antykoncepcji, czy raczej tabletka została wchłonięta tak jak powinna? I kolejne pytanie: czy skoro przed bólami brzucha ostatnio kochaliśmy się w niedzielę, to czy ta niedzielna tabletka (3 z nowego blistra) daje odpowiednie zabezpieczenie, gdyby te poniedziałkowe nie były skuteczne? Proszę o wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam serdecznie!

W opisanej sytuacji nie doszło do obniżenia skuteczności preparatu. Czynnikami wymagającymi stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia są ostre biegunki, ostre wymioty, niektóre leki oraz sok grejpfrutowy oraz napary z dziurawca. W Twoim opisie nie znajdują powyższych czynników, a zatem nie macie powodów do obaw.

Jeżeli tabletka nie wchłonęłaby się z jakichś powodów to należałoby traktować to jako pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu blistra, co wiązałoby się z wysokim ryzykiem ciąży. W Państwa przypadku takie założenie jest całkowicie bezpodstawne.

Pozdrawiam