Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po zażyciu tabletek "po stosunku"

Jakiś czas temu zażyłam tabletkę "po stosunku". Po kilku dniach dostałam okres, a po 2 tygodniach znowu pojawiło się krwawienie. W drugim dniu tego krwawienia zażyłam swoją pierwszą tabletkę antykoncepcyjną. Chciałabym poradzić się, czy powinnam stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne i jak długo, czy zaufać ulotce i po tygodniu tabletek współżyć bez prezerwatyw?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletka "po stosunku" to duża dawka hormonów, która może na jakiś czas zaburzyć cykle miesiączkowe, a także być przyczyną wystąpienia skutków ubocznych w postaci krwawienia z dróg rodnych.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję.

Czy jest Pani pewna, że to drugie krwawienie, podczas którego rozpoczęła pani blister to na pewno była miesiączka (czy np. wystąpiło w spodziewanym terminie miesiączki)? Jeśli nie jest Pani pewna, że to krwawienie było miesiączką, to należy przyjąć, że do końca tego cyklu (oraz podczas 7-dniowej przerwy) nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję hormonalną (trzeba zabezpieczać się prezerwatywami).

Pozdrawiam!