Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych przy biegunkach

Mam takie pytanie: jeśli wystąpiły u mnie biegunki podczas pierwszego opakowania w 2 pierwszych tygodniach, i nie wzięłam dodatkowych tabletek, to czy po 7-dniowej przerwie od nowego opakowania jestem zabezpieczona? Chodzi o to, że boję się, że kilka, 2 lub 3 tabletki, mogło się nie wchłonąć w pierwszych 2 tygodniach cyklu. Dodam, że to było moje pierwsze opakokanie tabletek w ogóle i organizm tak zareagował, że oddawałam luźne lub wodniste stolce 2 lub 3 razy dziennie, w tym po 1 godzinie od wzięcia tabletki (ale wtedy nie współżyłam). Teraz jestem przy 2 opakowaniu i nie wiem, czy mogę współżyć i jestem zabezpieczona? Czy leki na biegunkę, przeciwgorączkowe czy  syrop na kaszel ma wpływ na tabletki?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej może obniżyć ciężka biegunka, trwająca powyżej doby. Luźne stolce prawdopodobnie nie obniżają skuteczności pigułek. Dla spokoju ducha (żeby mieć całkowitą pewność), proszę stosować dodatkową antykoncepcję podczas pierwszych 7 dni stosowania nowego opakowania.

Leki na biegunkę, przeciwgorączkowe oraz  syrop na kaszel nie obniżają skuteczności antykoncepcji.

Pozdrawiam!