Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w młodym wieku

Czy tabletki antykoncepcyjne (prawidłowo roczpoczęte przyjmowanie) działają w pełni w tak młodym wieku jak 16 lat? Od kiedy zaczynają prawidłowo działać? Czy mają one jakikolwiek wpłym na rozwój biustu ?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, leki antykoncepcyjne można stosować w wieku 16 lat, jednak należy pamiętać, że u dziewcząt < 18 roku życia wizyta u ginekologa musi odbyć się razem z rodzicem i wymagana jest zgoda rodzica na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Na podstawie badania ginekologicznego, określającego czy dojrzewanie płciowe przebiega prawidłowo podjęta zostanie przez ginekologa decyzja o rodzaju tabletek, gdyż ew. działania niepożądane są różne w różnych grupach, nie powinny jednak wpływać na rozwój biustu.