Skuteczność tabletek przy regularnym stosowaniu

Czy przyjmując regularnie tabletki antykoncepcyjne, mogę być pewna ich skuteczności? Wiadomo, że stosunek przerywany nie jest formą antykoncepcji, w takim razie mogę odbywać stosunek z moim partnerem "do końca"? Skończyłam właśnie pierwsze opakowanie tabletek. Mam siedmiodniową przerwę, dziś (13.04) jest trzeci dzień tej przerwy. Kiedy powinnam spodziewać się miesiączki? Zaznaczam, że pierwszą tabletkę przyjęłam z pierwszym dniem okresu. Dziękuę z góry za odpowiedzi na moje pytania.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Krwawienie z odstawienia powinno pojawić się lada dzień (nie ma co do tego ścisłej reguły). Może Pani odbywać stosunki z wytryskiem w pochwie, ponieważ tabletki działają ubezpładniająco - hamują owulację, także niemożliwe jest zapłodnienie, mimo obecności plemników w drogach rodnych. Drugim mechanizmem ich działania są zmiany w endometrium, powodujące utrudnienie zagnieżdżenia się zarodka (w razie gdyby zawiodło działanie podstawowe - hamowanie owulacji - i doszło do zapłodnienia; jest to de facto działanie wczesnoporonne).

Pozdrawiam!