Skuteczność tabletek w przerwie

Witam serdecznie. Stosuję od miesiąca preparat, w 20 i 21 dniu cyklu miałam plamienie i zażyłam za namową przyjaciółki po 2 tabletki. Potem nastąpiła 7-dniowa przerwa w stosowaniu tabletek, krwawienie z odstawienia, w czwartym dniu przerwy uprawiałam seks bez zabezpieczenia. Czy mogłam zajść w ciążę,c zy byłam chroniona? Czy zażycie 2 tabletek nie zaburzyło ochrony antykoncepcyjnej? Dodam, że skrupulatnie przyjmowałam wszystkie tabletki, 21 sztuk - codziennie o 22, tabletkę 20 i 21 zażyłam po prostu razy dwa, czy ma to negatywny wpływ na ochronę antykoncepcyjną? Serdecznie pozdrawiam. Aga
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podczas stosowania pierwszych 3-4 opakowań tabletek antykoncepcyjnych mogą występować plamienia i nie jest to nic niepokojącego. Te plamienia z czasem ustąpią, a jeśli nie, to należy udać się do lekarza - zmiana preparatu na inny, zawierający większą dawkę hormonów, powinna przynieść poprawę. W Pani przypadku nie było konieczności zażywania dodatkowych pigułek i w przyszłości proszę tak więcej nie robić - zbyt duża dawka hormonów może wywołać nudności, biegunkę, krwawienie. Zażycie tych dodatkowych pigułek nie obniżyło skuteczności antykoncepcji hormonalnej, więc nie ma Pani powodów do obaw. Proszę zapoznać się z ulotką leku - znajdzie tam Pani wiele informacji, także na temat plamień w trakcie zażywania pigułek.

Pozdrawiam!