Skuteczność terapii przez Skype'a

Witam Was serdecznie! Mam pytanie w związku z terapią DDA. Mój Ojciec był (może dalej jest, ale tego nie wiem) alkocholikiem. Kiedyś jako nastolatka chodziłam na terapię grupową DDA, ale teraz czuję że muszę do tego wrócić. Mieszkam za granicą Polski i chociaż moj język w kraju gdzie mieszkam jest dobry, to wolałabym otworzyć się po polsku. Widziałam na innym pytaniu, że ogólnie odradzacie terapie przez Skype, ale czy rzeczywiście mi nie pomogą i to strata pieniędzy i czasu? Bardzo proszę o odp

Droga Pani,

łatwo jest powiedzieć "nie warto, proszę udać się do specjalisty osobiście". Bo prawda jest taka, że kontakt twarzą w twarz, możliwość przywitania się, zaproszenie do gabinetu i wszystkie elementy kontaktu interpersonalnego w ramach terapii są ważne. Skype nie dostarcza tego wszystkiego ani klientowi, ani terapeucie. Dodatkowo jest bardzo zależny od prądu i jakości łącza internetowego obu stron - mogą występować uciążliwe zakłócenia obniżające jakość terapii.
Nie możemy jednak przekreślać tego narzędzia. Jeśli nie ma możliwości podjęcia terapii w miejscu zamieszkania (bariera językowa, znajomość z jedynymi dostępnymi terapeutami, niedostępni terapeuci), to trzeba korzystać ze zdobyczy nowych technologii. Nie zapominajmy też, że istnieją już specjaliści pracujący kilka lat przez Skype, którzy umiejętnie dostosowali swoje metody pracy i możliwości technologiczne akurat do tej formy prowadzenia terapii.

Podsumowując: jak woli Pani porozumiewać się po polsku i zastanawia się Pani nad podjęciem terapii przez Skype - lepsze to niż nic.

Pozdrawiam i trzymam kciuki!