Skuteczny sposób na odchudzanie dla 14-latki

Mam 14 lat, ważę 56 kg przy wzroście 161 cm. Chciałabym schudnąć, ale zupełnie nie wiem jak. Proszę o pomoc.

Witam!

Twoja waga na siatkach centylowych mieści się na 75 centylu. Wskaźnik BMI wynosi 21. Oznacza to, że masz prawidłową masę ciała.

Nie powinnaś się więc odchudzać, tym bardziej, że jesteś w okresie dojrzewania. Twój organizm potrzebuje odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować i się rozwijać.

Nie stosuj restrykcyjnych diet z gazet, ponieważ mogą Ci one bardziej zaszkodzić niż pomóc, a także spowodować tzw. efekt jo-jo. W ciągu 3 tygodni możesz schudnąć od 1,5 do 3 kg, dzięki temu utrata wagi będzie trwała i bezpieczna.

Jeśli chcesz zachować szczupła sylwetkę i zdrowie, powinnaś zacząć uprawiać sport. Minimum 30 minut dziennie ćwiczeń, to podstawa. Więcej znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Równie ważne jest racjonalne odżywianie.
- Unikaj produktów typu fast food, zapiekanek, krakersów, napojów gazowanych, słodzonych napojów owocowych oraz słodyczy.
- Nie dosładzaj herbaty ani kawy.
- W przypadku, kiedy nie możesz obejść się bez słodkiej przekąski, zjedz owoc, serek homogenizowany lub baton z ziarnami.
- W szkole jedz kanapki z chleba razowego lub bułki grahamki (unikaj białego pieczywa) wraz z chudymi dodatkam i- szynka z drobiu, polędwica sopocka, ryba, serek biały (unikaj sera żółtego, serów topionych, tłustych wędlin oraz kiełbas) oraz warzywem lub sałatki bez tłustych sosów.
- Jedz jak najwięcej warzyw, które mają duże ilości błonnika pokarmowego, który na długo wypełni Twój żołądek.
- Spożywaj węglowodany złożone (pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy/dziki, makaron razowy/ugotowany al dente), dzięki którym nie będziesz odczuwała tzw. wilczego głodu.
- Unikaj tłustych wędlin, kiełbas, mięsa, serów żółtych oraz topionych.
- Pij, co najmniej, 1,5 litra wody niegazowanej dziennie.

Pamiętaj, że tylko mądre i zdrowe odchudzanie przyniesie efekty oraz będzie bezpieczne.

Pozdrawiam.