Skutki diety Dukana i sposób na odchudzanie

Witam. Mam 19 lat i jestem w klasie maturalnej. Za niecałe 3 miesiące studniówka i chciałabym schudnąć. Mam 165 wzrostu i ważę 73 kilo. Mam duży problem z utrzymaniem wagi i jej wahaniami - w ciągu ostatnich 2 miesięcy przytyłam prawie 8 kilo.Kilka lat temu bardzo intensywnie odchudziałam się na diecie Dukana i od tamtej pory moja waga skacze - czy to możliwe, że rozregulowałam sobie organizm tą dietą? I co ważniejsze - jak schudnąć? Czy to w ogóle możliwe? Błagam o pomoc.

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam serdecznie,

Cały czas próbuje zrozumieć, jakim cudem ta dieta zrobiła się tak popularna. Kobiety, a także mężczyźni ślepo wierzą, iż za pomocą diety cud osiągną upragnioną sylwetkę. Nic bardziej mylnego. Dlaczego? Postaram się Pani przybliżyć pokrótce, wszystkie za i przeciw tej diecie i sama Pani oceni, czy jest to dobra droga do odchudzania. Według mnie nie, ale każdy może mieć swoje zdanie;)

Zacznijmy od ZALET
1.Szybka utrata kilogramów:
Efekty są błyskawiczne, lecz nie zapominajmy, że jest to „spływająca” z ciała woda.
2. Spalanie większej liczby kalorii.
Przemiany białka zużywają więcej energii niż w przypadku węglowodanów czy tłuszczy
3. Mięso codziennie
Atut dla tych, którzy nie przepadają za warzywami, chlebem, ryżem
4. Stłumienie głodu, poprawa nastroju i zastrzyk energii
To efekt gromadzenia się w organizmie ciał ketonowych [produkt uboczny spalania białek i tłuszczy]

I to chyba na tyle…

WADY
1.Za mało węglowodanów.
Spożywanie poniżej 25g węglowodanów dziennie powoduje niekorzystne zmiany fizjologiczne. Kumulujące się w organizmie ciała ketonowe są toksyczne i powodują zakwaszenie organizmu. 100 gram węglowodanów to minimalna dawka, która pozwala uniknąć szkodliwej ketozy, będącej skutkiem nadmiernego spożycia białka.
2.Zaburzenia koncentracji i nastroju
Niedostateczna podaż glukozy, czyli węglowodanu niezbędnego jako źródło energii dla komórek, szczególnie dla naszego mózgu.
3. Stany zapalne
To skutek odwodnienia organizmu. Efektem są bóle głowy, osłabienie, zaparcia, suchość błon śluzowych, skóry i włosów, kruchość i łamliwość paznokci, wysypki, bóle mięśni, stawów, większa skłonność do łapania infekcji, przykry zapach z ust
4. Białko zakwasza organizm
Obfituje ono bowiem w pierwiastki kwasotwórcze takie jak azot, siarka, fosfor. Organizm nie może gromadzić białka na zapas, więc je rozkłada. Powstaje wówczas nadmiar związków kwasowych, co zaburza równowagę kwasowo-zasadową, co wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu.
5. Niedobór składników odżywczych.
Na Dukanie brakuje wielu związków mineralnych, magnezu, potasu, ale także antyoksydantów, o których na pewno znajdziecie notkę, są to ważne składniki tzw. Odtrutki, które chronią nas przed starzeniem
6. Problemy z nerkami
Może dojść do mikrourazów, a nawet kamieni na nerkach. Tak działa nadmiar białka. Przeciąża to także wątrobę. Przy nadmiarze białka, a niedoborze produktów roślinnych, wzrasta także ryzyko raka jelita grubego.

Dukan to idealna dieta, dla tych którym brakuje motywacji do wolniejszego odchudzania, zdrowego odchudzania. A nigdy nie będziemy szczupłe na zawsze, jeśli nie będziemy racjonalnie się odchudzać. Zdrowo, zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Nigdy nie utrzymamy swojej wagi, gdy nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych.

Racjonalna dieta, to dieta zbilansowana, zawierająca wszystkie składniki. Regularne pory posiłków, duża ilość warzyw, owoców, regularne picie wody.

W Pani przypadku najlepszy efekt da "naprawa metabolizmu" i jego uregulowanie poprzez wprowadzenie 4-5 posiłków dziennie o stałych porach.
Starać się wybrać pory, które będą nam pasować każdego dnia, pamiętać, o odżywczym śniadaniu i obiedzie. Nie pojadać między posiłkami. Unikać słodyczy, słodkich napojów, fast foodów, czipsów, przekąsek typu paluszki, orzeszki. Wszystkich tzw. "pustych kalorii". Wybierać mądrze.

Niestety jest to praca długotrwała i najpierw musi się Pani skupić na uregulowaniu organizmu, aby nie tył, a ustawił się na stan prawidłowej przemiany, a dopiero wtedy myśleć o racjonalnej diecie redukcyjnej podpartej regularną aktywnością fizyczną.

pozdrawiam!

Niestety dieta Dukana zaburza metabolizm i prawdopodobnie aktualne wahania wagi są jej skutkiem. W celu uregulowania metabolizmu powinna się Pani skonsultować ze specjalistą, który oceni Pani dotychczasowy sposób odżywiania i ustali odpowiedni program żywieniowy, który po pierwsze ureguluje metabolizm a po drugie pozwoli na utratę zbędnych kilogramów.. Kolejne diety-cud tylko nasilą Pani problem.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,
jeżeli szybko odwiedzisz gabinet dietetyka masz szansę zrzucić 8- 10 kg do studniówki. Prawdopodobnie masz efekt jo-jo lub za mało wysiłku fizycznego do prowadzonego trybu życia - nauka, matura i dodatkowo stres. Dietetyk dobierze dietę o odpowiedniej kaloryczności, ustali pory spożywania posiłków i metabolizm zacznie funkcjonować prawidłowo.

Witam. Karmione piersią niemowlę samo daje znaki, kiedy jest gotowe do spożywania innych produktów. Sygnały, że maluch domaga się pokarmów stałych to zdolność brania jedzenia w ręce, zwiększona liczba karmień. Umiejętność siedzenia itp. Układ pokarmowy musi dojrzeć do „naszych” potraw. Proszę jeść razem z dzieckiem, One jest dobrym obserwatorem i naśladowcą. Pozdrowienia

Niestety dieta Dukana może nieść za sobą konsekwencje typu: rozregulowany metabolizm, uszkodzona wątroba, nerki. Wielu moich pacjentów po zakończeniu tej diety skarży się na efekt jo-jo. Racjonalne chudnięcie to 0,5-1kg na tydzień, a więc w miesiącu około 4kg, do stycznia możesz prawidłowo schudnąć do 8-10kg. Nie rób tego sama, udaj się do dietetyka, popracujecie nad powrotem metabolizmu na własciwy poziom i odpowiednio zbilansuje dietę. Przed Tobą matura więc pamiętaj, że musisz mieć odpowiednią ilość kalorii żeby móc się uczyć. Zwiększ również aktywność fizyczną, to pomoże w walce z kilogramami

Musisz zacząć jeść regularnie i pełnowartościowe posiłki. Co diety Dukana to białko jak najbardziej przyspiesza metabolizm i pomaga w odchudzaniu, ale jedzone samo rujnuje organizm jak już wcześniej pisano. Musisz jeść 4 posiłki dziennie co 3-3,5 h o mniej więcej tych samych porach. W każdym posiłku powinno być źródło białka i warzywa. Węglowodany dołóż sobie w 2 posiłkach w 1 i 2, albo 1 i 3, w dwóch pozostałych samo białko i warzywa. Rób sobie sałatki. Mało kaloryczne, ale zdrowe i zapycha. Powodzenia