Skutki uboczne antybiotyku na trądzik - co robić?

Witam Biorę antybiotyki na trądzik (teyralysal). W ulotce wyczytałam ze antybiotyk może wysuszac skore oraz wrażliwe miejsca na skórze, z czym przychodzę. Od 2 miesięcy moje sutki się łuszczycy w efekcie tego bardzo siedziały. Nie mogłam się powstrzymać i drapałam :/ 2 dni temu chyba przesadziłam i zauważyłam ze sutka(otoczki, żadna wydzielina nie wydobywa się z brodawki) leci jakaś rzadka wydzielina, wyglada jak woda z ropa czy coś w tym stylu. Dodam ze mam 17 lat i nie wiem co z tym robić Czy udać się do lekarza rodzinnego? Dziękuje za odpowiedz

Dzień dobry,
"skutkiem ubocznym" stosowania tego typu antybiotyków jest nadmierne wysuszenie skóry i błon śluzowych. W czasie zażywania antybiotyku należy stosować antykoncepcję, ponieważ może dojść do ciężkich uszkodzeń płodu. Należy również unikać promieniowania UV w tym solarium, aby nie doszło do nadwrażliwości, rumienia czy przebarwień. W trakcie antybiotykoterapii należy pić duże ilości wody, aby nawadniać organizm, intensywnie natłuszczać skórę i zakraplać oczy. Świąd wynika z braku nawilżenia skóry, z jej wysuszenia. O wszystkich ewentualnych skutkach ubocznych i działaniach niepożądanych stosowania tak silnego leku powinna zostać Pani poinformowana przez lekarza a nie z ulotki leku. Jeśli lek przyjmowany jest przez dłuższy okres czasu dla bezpieczeństwa należy zrobić badania wątrobowe, nerek i morfologię krwi. W tej sytuacji należy zgłosić się do lekarza dermatologa lub lekarza prowadzącego, który zalecił zażywanie leku.

Pozdrawiam serdecznie

Zdecydowanie powinna się Pani zgłosić do lekarza dermatologa bądź ginekologa. Chociaż nadmierne drapanie oraz wysuszenie organizmu może być przyczyną powstawania wydzieliny z sutków, może nie być jedynym powodem, w zależności od koloru wydzieliny i jej gęstości. Biała lub jasna wydzielina może powstawać w wyniku właśnie otarć, przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, antydepresantów, czy leków regulujących ciśnienie krwi. Samo swędzenie mogło być spowodowane także wahaniami hormonalnymi lub uczuleniem na niektóre substancje, nie tylko antybiotykiem. By poprawnie zdiagnozować przyczynę swędzenia i wydzieliny trzeba skonsultować się z lekarzem, który przypisał Pani antybiotyk.