Skutki uboczne badania tomografii komputerowej

Jakie mogą byc skutki uboczne badania tomografem?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Samo badanie wiąże się promieniowaniem elektromagnetycznym, pojedyncze badanie nie wiąże się z pochłonięciem przez organizm szkodliwej dawki, ale ryzyko takie istnieje przy kilkukrotnych tomografiach w ciągu roku (dokładniej zależy od zakresu badania). Czasem badanie TK wiąże się z podaniem kontrastu. W tym wypadku istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznej, uszkodzenia nerek, bóli głowy, trudności z oddychaniem. Są to powikłania rzadkie, ale trzeba się z nimi liczyć dlatego badanie TK nie powinno być wykonywane bez wskazań do jego wykonania.

Szanowna Pani badanie o jakim Pani wspomina nie jest wykonywane bez wskazań . Lekarz który kieruje na badanie ma cel oraz kliniczne badanie .
Badanie TK czyli z użyciem promieniowania rtg wykonuje sie ścisłe według wskazań i zasad .