Skutki uboczne diety wykluczającej węglowodany

Jakie mogą być skutki uboczne diety polegającej na jedzeniu tylko mięsa, tłuszczu zwierzęcego, ewentualnie serów i masła oraz na całkowitym wykluczeniu węglowodanów.Czy jest to bardzo ryzykowne i niebezpieczne?

Przede wszystkim nie ma możliwości wykluczenia z diety całkowicie węglowodanów. Prawie każdy produkt składa się z tłuszczów, białek i węglowodanów, także nawet spożywając mięso, ryby czy warzywa i owoce dostarcza Pan do organizmu cukry. Trzeba także pamiętać, że nawet dieta bardzo niskowęglowodanowa sugeruje spożycie 50 gramów węglowodanów dziennie. Jest to bardzo restrykcyjne i jeżeli zamierza Pan na taką dietę przejść, zalecamy zacząć od diety, która dostarczać będzie 20-30% węglowodanów w stosunku do całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Należy w tym czasie bacznie obserwować swój organizm i w momencie pojawienia się niepokojących objawów, zaprzestać stosowania diety i wprowadzić ponownie zwiększoną ilość węglowodanów. Najłatwiej wyeliminować z diety cukry proste czyli słodycze, słodzone napoje, cukier, jogurty smakowe, przekąski. Niebezpieczeństwem może być zbyt niska podaż węglowodanów w stosunku do potrzeb Pana organizmu – indywidualny dobór tego niezbędnego minimum jest naprawdę skomplikowany i polega w głównej mierze na metodzie prób i błędów. Przechodząc na taką dietę, należałoby wykonać sobie szczegółowe badania krwi i moczu. Badania te należy wykonywać systematycznie, aby móc kontrolować funkcjonowanie organizmu. Im mniejsza podaż węglowodanów tym większe prawdopodobieństwo negatywnych konsekwencji: wzrost produkcji kwasu moczowego, wzrost ryzyka kamicy nerkowej, odwodnienia, zmęczenia, osłabienia, nerwowości, ketonemii oraz kwasicy ketonowej.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444