Skutki uboczne oddawania krwi

Witam. Mam zamiar zostać honorowym dawcą krwi. Będę po raz pierwszy to robić czyli oddawać krew. Słyszałam, że gdy po pewnym czasie się przestanie oddawać regularnie krew to występują skutki uboczne np. leci krew z nosa itp. Czy to prawda?? Jakie są inne wady bycia honorowym dawcą krwi?? A jakie zalety?? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Aleksander Ropielewski

Wśród istotnych negatywnych skutków oddawania krwi jest ryzyko zakażenia (obecnie bardzo znikome) oraz w przypadku regularnego oddawania krwi konieczność oddawania krwi w przyszłości, ponieważ szpik kostny po pewnym czasie zaczyna produkować większe ilości krwinek czerwonych czemu może towarzyszyć ból głowy i złe samopoczucie. Po pierwszych upustach krwi może Pan się czuć osłabiony.