Skutki uboczne po mastektomii

Witam jestem po mastektomii i i limfadenektomii prawostronnej.Receptory estrogenowe(-)ujemne.HER2 -reakcja negatywna(1+) Ki67-40%.Rak piersi prawej pT2N2aM0 jestem po 4 cyklach chemii czerwonej którą przeszłam w miarę dobrze we wtorek mam mieć 1cykl chemii białej a jest ich 4 (docetaxel ) i mam pytanie jakie skutki uboczne będą mi towarzyszyć podczas brania tej chemii.Z góry dziękuję za odpowiedż

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jak każdy lek, również Docetaxel Ebewe może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Nasilenie działań niepożądanych preparatu może być większe, jeżeli jest on podawany w skojarzeniu z innymi chemioterapeutykami.
Bardzo często możliwe zaburzenia hematologiczne: neutropenia (zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych [neutrofilów] w morfologii krwi), niedokrwistość, małopłytkowość i związane z zaburzeniami hematologicznymi zakażenia (w tym posocznica, zapalenie płuc). Bardzo często: nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia czuciowe (ból, pieczenie), parestezje, zaburzenia smaku, duszność, świąd i zmiany skórne (także ciężki zespół dłoniowo–podeszwowy), ciężkie zmiany paznokci, łysienie, bóle mięśni, zatrzymanie płynów i obrzęki obwodowe. Często: zaburzenia rytmu serca, zaparcia, bóle brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, zapalenia jamy ustnej, odwracalne zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych AST, ALT, fosfatazy zasadowej, zwiększenie stężenia bilirubiny). Możliwe także reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka, odczyn w miejscu podania, duszność, gorączka, dreszcze, ból pleców). Rzadko: niewydolność serca, ciężkie zapalenia przełyku. Sporadycznie możliwe niebezpieczne dla życia reakcje anafilaktyczne (obrzęk naczynioruchowy mogący utrudniać oddychanie, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny) oraz ciężkie, niekiedy śmiertelne zmiany skórne: zespół Stevensa i Johnsona, rumień wielopostaciowy, martwica toksyczna rozpływna naskórka. Sporadycznie incydenty zakrzepowo–zatorowe. W przypadku leczenia preparatem w skojarzeniu z doksorubicyną i cyklofosfamidem istnieje ryzyko wystąpienia białaczki wtórnej.