Witamina D3 dla niemowląt a jej przedawkowanie

Dzień dobry, chciałabym zadać pytanie dotyczące kwestii przedawkowania witaminy D3 dla niemowląt. Czy taką witaminę D3 dla niemowląt, która jest podawana w kropelkach można przedawkować czy raczej nie jest to możliwe? Słyszałam zawsze, że nawet witaminy można przedawkować, ale z drugiej strony czy dotyczy to właśnie tego rodzaju witaminy czy raczej nie ma powodu do obaw? I jeśli witaminę D3 dla niemowląt można przedawkować to chciałabym również dowiedzieć się jakie to może mieć negatywne skutki uboczne dla organizmu dziecka. Po czym poznać, że witamina została przedawkowana? Czy wystąpią w takim przypadku jakieś charakterystyczne objawy albo coś takiego czy przedawkowanie witaminy D3 dla niemowląt pozostanie bezobjawowe? Martwię się... Będę bardzo wdzięczna za każdą poradę i wszystkie odpowiedzi w mojej sprawie. Serdecznie pozdrawiam.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Można, choć musiałaby Pani podawać znaczne ilości tej witaminy przewlekle by doszło do nadmiernej jej kumulacji w organizmie i wystąpieniu objawów przedawkowania. 1-2 krople więcej nie spowodują w/w. Głównym objawem u niemowląt jest opóźnienie rozwoju psychoruchowego, poza tym nudności, wymioty, zaburzenia elektrolitowe, w tym zaburzenia jonowe - hiperkalcemia, hiperfosfatemia i wtórnie hiperkalciuria, męczliość, osłabienie siły mięśniowej, zaparcia.