Skutki uboczne stosowania botoksu

Dzień dobry, będąc u dermatologa w zupełnie innej sprawie, lekarz zwrócił mi uwagę na zmarszczkę na czole. Rzeczywiście mam ją od kilku lat, ale wcześniej nie zwracałam na nią uwagi. Lekarz powiedział, że zmarszczkę można usunąć za pomocą botoksu. Wówczas twarz się wygładzi i będzie wyglądała młodziej i ładniej. Teraz coraz częściej spoglądam na tą zmarszczkę, gdy patrzę w lustro. Czy rzeczywiście wygląda to tak źle? I myślę o wykonaniu tego botoksu. Jestem jednak trochę strachliwa i zastanawiam się nad skutkami ubocznymi.  Jakie mogą być skutki uboczne zastosowania botoksu? Czy będę wyglądała jak naciągnięta lalka? Takiego efektu chciałabym uniknąć. Nie chciałabym ,aby moja mimika twarzy się zmieniła. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Na szczęście niepożądane efekty występują dość rzadko. Choć przeglądając kobiece fora dyskusyjne okazuje się, że jednak niezadowolonych, a nawet zrozpaczonych pań jest dość sporo. Do najczęstszych skutków ubocznych zaliczamy bóle głowy, problemy z mimiką twarzy, bóle twarzy, osłabienie mięśni i rozprzestrzenienie się toksyny botulinowej na sąsiadujące mięśnie, podwójne widzenie, nudności, objawy grypowe, problemy z układem oddechowym. U około 3% pacjentek obserwuje się efekt tzw. „opadającej powieki” lub „opadających brwi” – w wyniku znacznego osłabienia mięśni dochodzi do osunięcia się brwi i powiek. Z kolei jeśli lekarz nieumiejętnie wykona zabieg (poda zbyt dużą dawkę toksyny botulinowej lub wkłuje się w nieodpowiednie miejsce) może dojść do poważniejszych uszkodzeń mięśni twarzy, problemów z mimiką, a nawet z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie, mówienie oraz problemy ze wzrokiem – jeśli sparaliżowane zostaną mięśnie wokół ust lub oczu. Często przy zbyt dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. „efektu maski”. Kobiety wyglądają wówczas jak porcelanowe lalki, niezdolne do głębszej mimiki i ekspresji.

Przede wszystkim - źle podanego botoxu...:
asymetrie twarzy, opadanie powieki górnej lub dolnej, zakażenie, etc.
Proszę pamiętać iż doświadczony specjalista, dobry preparat i odpowiednie przerwy pomiędzy zabiegami (minimum 6 miesięcy) gwarantują, że będziemy miały jedynie efekty dobre i osiągniemy zamierzony cel. Botox to magiczna substancja, dzieki której udało mi się poprawić wygląd wielu pacjentom. Niestety spotkałam też osoby, które same sobie robiły zastrzyki (z tragicznym rezultatem), leczone przez niedoświadczonych lekarzy, takie które miały podane zbyt dużo substancji aktywnej i przez to ich mimika została "zamrożona". Takie rzeczy nie powinny miec miejsca!

Toksyna botulinowa jest bezpiecznym , niewywołujacym alergii, lekiem stosowanym bardzo czesto. W rękach doświadczonego specjalisty nie powinny się zdarzyć działania nieporządane. Opisywane niepowodzenia w postaci opadajacej powieki , ciężkiego czoła, zamrożenia mimiki ustępują w ciągu 2-3 miesięcy. Toksyna botulinowa to w mojej praktyce lek ulubiony , dajacy w ciągu kilku zaledwie dni efekt widocznego odmłodzenia i zrelaksowania twarzy. Polecam i proszę się nie obawiać zabiegu.

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej należy do bezpiecznych zabieg ów . Ważne aby wykonał go doświadczony lekarz. Efekt maski zdarza się rzadko jeżeli nie przesadzimy z dawką. Wychodzę z założenia "lepiej mniej niż za dużo, a podczas wizyty kontrolnej lepiej uzupełnić".
Pozdrawiam
Katarzyna Mudel