Skutki uboczne stosowania paroksetyny i benzodiazepiny

Witam! Stale zażywam antydepresanty (paroksetynę) oraz dość często benzodiazepiny. Czy leki te szkodzą na niektóre narządy, mam na myśli głównie oczy i wątrobę, czy też nie udowodniono poważniejszego negatywnego ich wpływu na powyższe funkcje życiowe? Pozdrawiam!

Lek. Tomasz Budlewski

raczej negatywne skutki na wątrobę występują rzadko, co do oczu raczej nie wspomina się, ale moga działac negatywnie na wiele innych narządów.

Jeżeli chodzi o paroksetynę to możliwym skutkiem ubocznym jest brak ostrości widzenia i wzrost aktywności enzymów wątrobowych. Benzodiazepiny nie mają wpływu na wzrok. Generalnie długotrwałe zażywanie jakichkolwiek leków w formie tabletek, zawsze będzie miało mniejszy lub większy wpływ na wątrobę. Proszę jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje nieco inaczej.
Jeżeli ma Pan obawy dotyczące swojego zdrowia, polecam konsultację lekarską i wykonanie podstawowych badań, które potwierdzą lub rozwieją wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie.