Słabe ruchy dziecka w 18. tygodniu ciąży

Jestem w 18 tygodniu ciąży. W 16 tygodniu poczułam pierwsze ruchy. Były one bardzo delikatne. Trwały ok. 9 s. Czułam je raz dziennie. Teraz w ciągu dnia ( ok. 2 razyt na dzień) czuję ruchy bardzo, ale to bardzo delikatne i krótkie. Bardzo się martwię. Czy to jest normalne? Odchodzę od zmysłów. Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Zmiana nasilenia ruchów płodu może wynikać ze zmiany położenia dziecka w macicy, zwłaszcza na tak wczesnym etapie. W miarę rozwoju ciąży ruchy powinny być coraz silniejsze, kontakt z ginekologiem jest wskazany w przypadku, gdy żadne ruchy dziecka nie będą wyczuwalne.