Słabsza potencja i erekcja przy nadciśnieniu tętniczym

Witam. Mam nadciśnienie tętnicze biorę leki od kilku lat. Ramve 5 mg oraz Concor Cor 1.25. Do tej pory nie miałem problemów z potencją i erekcją. Ostatnio zauważyłem iż mam słabszą potencję i erekcję nastąpiło to z dnia na dzień. Nadmieniam iż ukończyłem 47 lat. Czy ma to związek z przyjmowanymi lekami lub wiekiem .Co może pomóc? Pozdrawiam.

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Zarówno przyjmowane przez pana leki, jak i sam problem - nadciśnienie tętnicze mogą być przyczyną zaburzeń erekcji. Leki hipotensyjne można spróbować modyfikować gdyż są w tej grupie środki, które bardziej lub mniej negatywnie oddziałują na funkcje seksualne. Proszę zatem na ten temat porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Być może uda się dobrać coś innego.
Problemy naczyniowe (zwężenie i usztywnienie tętnic) niestety bardzo często prowadzą do problemów z erekcją. Rozwiązaniem mogą być inhibitory PDE-5 (czyli leki z grupy popularnej Viagry). Muszą być jednak dobrane przez specjalistę, który będzie miał rozeznanie odnośnie wszystkich innych leków jakie Pan przyjmuje. Viagra w połączeniu z innymi lekami na nadciśnienie mogłaby bowiem nadmiernie obniżyć ciśnienie i zaburzać pracę serca. Jeśli jednak lekarz seksuolog zrobi dokładny wywiad, na pewno przepisze Panu odpowiednie i bezpieczne dawki leków. Proszę także nie zapominać o zdrowej diecie i sporcie.
Pozdrawiam,

M.Żak