Ślad na udzie a ugryzienie kleszcza

na udzie jest slad -wyglada jak rumien , ale kleszcza nie zauwazylem. najpierw myslalem , ze robi mi sie wrzod. gdyby to bylo po kleszczu to slad po ugryzieniu by byl. co moze byc przyczyna, co z tym robic? prosze o szybka odpowiedz
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli doszło do ugryzienia przez kleszcze i powstały ślad jest jego wynikiem koniecznie trzeba udać się do lekarza. Zwykle rumień ten wygląda TAK.

Dzień dobry,
bez obejrzenia trudno ocenić zmianę. Jeżeli po ugryzieniu kleszcza utrzymuje się i rozszerza rumień (tzw. rumień wędrujący) to trzeba zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania w kierunku boreliozy.
Pozdrawiam,
Jacek Toboła