Ślady kału na bieliźnie u starszej osoby

Witam! Mam pytanie odnosnie mojego taty który ma 60lat. Problem jest tego typu ze jego bokserki zawieraja slady stolca na poczatku zauwazalam od czasu do czasu a teraz praktycznie caly czas. W tym miejscu gdzie jest brudne material jest duzo cienszy i szybko sie robi dziura. Glupio mi sie zapytac taty ale juz mam dosc tego smrodu. Dodam ze moj tata jest cukrzykiem typu 2 i ma problemy z wyproznianiem sie-mowil ze chodzi do toalety co 4 dni to dlaczego slady sa codziennie? Co to moze byc?
ponad rok temu

Witam serdecznie.
Przewlekłe zaparcia niestety mogą predysponować do zalegania kału w odbytnicy, co powoduje brudzenie bielizny. Jeśli tata jest wieloletnim cukrzykiem, może nie odczuwać nasilonego parcia na stolec, gdyż w przypadku rozwoju polineuropatii cukrzycowej dochodzi do osłabienia czucia obwodowego. Myślę że warto zastanowić się co jest przyczyną przewlekłych zaparć (dieta uboga w błonnik i włókna roślinne, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, siedzący tryb życia, nowotwory jelita grubego) i postarać się wyeliminować wyżej wymienione. Warto również zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu bezpośredniego badania będzie w stanie zaproponować optymalne postępowanie (wlewki doodbytnicze, syropy zmiękczające kał).