Kobieta , 34 lata witam Zauważyłam u siebie powiększone węzły chłonne. Opis usg- ślinianki i gruczoł tarczowy niepowiększone jednorodne.Po stronie lewej w miejscu wyczuwalnego oporu pakiet węzłów chłonnych o wym 32x20 mm/foto/ wzdłuż naczyń szyjnych. Węzły nadobojczykowe i po stronie prawej niepowiększone. Mięśnie m-o-s prawidłowe. Crp i morfologia w normie. Przyjmowałam antyb, augmentin jednak węzły się nie wchłonęły co dalej robić?gdzie się udać?może jakieś dodatkowe badania tylko jakie? proszę o pokierowanie
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Tomasz Stawski 84
Lek. Tomasz Stawski Chirurg, Jaworzno 84 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Radzę w takim przypadku skonsultować się w tej sprawie z hematologiem. On po bezpośrednim badaniu powinien zadecydować o dalszym sposobie postępowania. Jeśli pakiet węzłów chłonnych jest podejrzany, ma strukturę patologiczną w badaniu USG do rozważenia powinno być podjęte wycięcie i przebadanie ich histopatologicznie.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • USG – USG, czyli popularny skrót dla nazwy ultrasonografia, to badanie, dzięki któremu można uzyskać obraz narządów i tkanek organizmu ludzkiego. Obecnie USG jest najpopularniejszym badaniem obrazowym wykonywanym w codziennej praktyce lekarskiej.
  • USG ślinianekBadanie USG ślinianek jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku powiększenia lub bolesności ślinianek przyusznych lub podżuchwowych. Pozwala ono ocenić ich wielkość w trzech wymiarach, echogeniczność miąższu, obecność torbieli i guzków oraz obecność i rozmiar węzłów chłonnych położonych w pobliżu szyi.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Alergologia i pulmonologia

Powiększone węzły chłonne - przyczyny, diagnostyka

Powiększone węzły chłonne powinny być przyczyną udania się do lekarza. Główną funkcją węzłów jest filtracja zawartej w niej limfy oraz udział w wytwarzaniu przeciwciał. Węzły chłonne likwidują drobnoustroje, stanowią więc ważny element układu immunologicznego....