Śluz w kale dziecka dwuipółmiesięcznego

Dzisiaj zobaczyłam śluz w kupce dziecka ( 2,5 m-ca). Był obfity, mała jest na mm nan1. O czym to może świadczyć? Mieszkam w Islandii i lekarze podchodzą tu ze spokojem nie podajac ewentualnych przyczyn.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Śluz w kupce niemowlaka wygląda, jakby w stolcu znalazło się trochę kataru. Może się pojawiać od czasu do czasu i nie oznaczać niczego poważnego. Przy braku jakicholwiek innych objawów, śluz nie jest uważany za objaw chorobowy, pod warunkiem, że nie jest go bardzo dużo i że nie pojawia się przez dłuższy czas. Aby stwierdzić, czy jest to objaw chorobowy, trzeba sprawdzić, czy w kupce dziecka nie pojawiła się krew i czy dziecko przybiera na wadze prawidłowo. Należy również pamiętać, że w kale może znajdować się krew utajona, której nie widać gołym okiem. Jeśli jednak byłoby z dzieckiem coś nie tak, nie przybierałoby ono na wadze prawidłowo lub miałoby jakieś inne objawyJeśli śluz pojawia się w czasie rozwolnienia i wymiotów, sugeruje to, że biegunkę mógł wywołać wirus – jest to wtedy najprawdopodobniej biegunka rotawirusowa, bardzo częsta u dzieci. Wirus może także wywołać dużą ilość śluzu w kupce lub zabarwić kupkę na zielono (ale zielone kupki niemowlaka są także częste w czasie ząbkowania).