Śluzowata wydzielina z zatok spływająca po gardle

Od około roku męczy mnie dziwna śluzowata wydzielina z zatok spływająca po gardle. Wyglądem przypomina ślinę, lecz ma nieco gęstszą i bardziej tępą fakturę. Często ma mało przyjemny zapach. Zauważyłam, że dużo nabiału w diecie wzmaga problem, więc go ograniczyłam-nastąpiła poprawa na poziomie 20%. Jak pozbyć się problemu? Jestem negatywnie nastawiona do leczenia farmaceutykami- czy istnieją jakieś "bardziej przyjazne człowiekowi, skuteczne i długotrwałe metody? Może płukanie zatok?(czym?). Dzk

Nie ma żadnej możliwości płukania zatok przynosowych w domu, tak jak to sugerują reklamy pewnych leków donsowych, oprócz inwazyjnej, lekarskiej i najskuteczniejszej metody leczenia prawdziwej choroby zatok czyli za pomocą punkcji i wielokrotnym podaniem do ich światła leków . Większość moich pacjentów uchroniła się od operacji zatok, godząc się na tego typu, mniej inwazyjne leczenie niż operacja.