Śmierć bliskiej osoby

Jak przeżyć śmierć osoby bliskiej?

Witam,

Bardzo trudno jest znaleźć uniwersalną receptę na ten trudny czas. Pozwolę sobie podzielić się tym, co wielu osobom pomaga. Proszę sobie pozwolić na chwile niedowierzania, że to się stało naprawdę, na łzy – i te w samotności i te „komuś w rękaw”, na chwile słabości i tęsknoty a nawet obawy, na złość za to, że ta osoba odeszła. Proszę pamiętać o rozmowach ze znajomymi, innymi bliskimi, czy przyjaciółmi, o wychodzeniu z domu, spotkaniach z innymi, ciepłym posiłku... Proszę sobie dać trochę czasu. Po utracie bliskiej osoby często pozostaje ogromna pustka i trzeba czasu, by uczucia związane ze stratą i opuszczeniem nie były tak bolesne. Pomocne mogą być spotkania z psychologiem/psychoterapeutą. Jeśli zauważy Pani, że cierpienie nie słabnie twa zbyt długo, nie udaje się „zapełnić” pustki po tej osobie, trudno się „skierować” w stronę własnego życia, myśli i uczucia będą nieustannie krążyć wokół zmarłej osoby zachęcam do wizyty u psychologa/psychoterapeuty. Specjalista pomoże uporać się z żałobą. Jeśli uczucia są zbyt trudne do uniesienia warto rozważyć wizytę u lekarza psychiatry. Być może po rozmowie z lekarzem będzie Pani chciała wspomóc się lekami.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Śmierć bliskiej osoby, to niezwykle trudna sytuacja. I nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak sobie z nią poradzić. Jedyne co jest pewne, to pozwolenie sobie na przeżycie żałoby, na opłakanie zmarłego a w konsekwencji pożegnanie się z nim. W zależności od stopnia bliskości, żałoba może trwać od kilku tygodni do roku. Warto mieć w tym czasie wsparcie innych osób, nie uciekać w samotność. Gdyby obniżony nastrój dominował a uczucie smutku potęgowało się, warto udać się po wsparcie do psychologa.

Pozdrawiam serdecznie.