Zator krezki jelitowej a śmierć po operacji

Witam! Moja babcia trafiła z ostrym bólem brzucha do szpitala, tam zrobiono badania m.in. usg, rtg, badania krwi, moczu itd. Niestety nie zdiagnozowano co jej dolega. Mijał cenny czas, a lekarze nie potrafili ustalić przyczyny bólu. Jej stan się systematycznie pogarszał, a ból był nie do wytrzymania. W końcu na drugi dzień po południu zdecydowano się na zabieg operacyjny. Operacja trwała niespełna godzinę i babcia już się nie obudziła, a po godz. odłączono ją od aparatury. Stwierdzono zator krezki jelitowej (martwice jelita cienkiego) i zapalenie otrzewnej. Moje pytanie jest takie: - Szybsza operacja coś by tu dała i wówczas zator krezki jelitowej mógłby nie być śmiertelny? - Czy babcia mimo 80 lat miała szanse (była w dobrej formie)? - Czy lekarze powinni byli zrobić arteriografię? Czy decyzja o operacji przy zatorze krezki jelitowej była słuszna?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry! Zator krezki jest stanem nagłym, spotykanym głównie u ludzi w wieku podeszłym. Objawy choroby mogą być bardzo niespecyficzne, a stan rozpoznany jako zator krezki mógł się rozwinąć dopiero w trakcie hospitalizacji i stąd początkowe badania w tym kierunku (USG) mogły wyjść prawidłowe. Niestety, arteriografia bardzo rzadko jest badaniem dostępnym w Polsce w ramach "ostrego dyżuru". Jedynym badaniem o którym nie wspomniano jest tomografia komputerowa - w razie braku diagnozy jest ona zalecana, ale dostęp do badania również zależy od szpitala. Osoby w wieku podeszłym są często obciążone wieloma innymi schorzeniami i stąd ryzyko każdej operacji jest podwyższone. Należy mieć na uwadze fakt, że operacja w ramach "ostrego brzucha" wykonywana jest często ze wskazań nagłych. Zator krezki jest stanem zagrożenia życia i lekarze podjęli ryzyko operacji, ponieważ nieleczony zator t. krezkowej doprowadza do martwicy jelit i sepsy, będącej główną przyczyną zgonów u osób nieoperowanych. Pozdrawiam