Smutek, zmęczenie i zaburzenia nastroju

Kobieta lat 22 Przez ostatnie kilka miesiecy chodze wiecznie smutna, wszystko mnie denerwuje, jestem ciagle zmeczona spalabym calymi dniami, nie mam na nic sily,jak ktos probuje ze mna porozmawiac to zaczynam krzyczec.Najchetniej zamknellabym sie w pokoju i siedziala sama. Nie mam ochoty spedzac z nikim czasu. Bliscy sie ode mnie oddalaja. Ja nie widze sensu w moim zyciu, nie mam po co zyc. Nie potrafie tego zmienic cos mnie w srodku blokuje. Czy to depresja?

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Zdecydowanie odradzam Pani diagnozowanie swoich problemów przez internet. Samo stwierdzenie, że ktoś ma depresję niewiele wnosi (przynajmniej dla psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry). Obraz depresji może być bardzo różny, zróżnicowanie tego jest bardzo istotne w leczeniu pacjenta, warunkuje to odpowiedni dobór leków, a także postępowanie w psychoterapii. Depresji mogą towarzyszyć problemy osobowościowe, które również są wskazaniem do psychoterapii.Są one źródłem różnych problemów, utrudniają funkcjonowanie w relacjach z ludźmi, w różnych sytuacjach, również z samym sobą. Ponadto jest także różnica pomiędzy depresją a depresyjnością, co również ma znaczenie w ustalaniu konieczności farmakoterapii.

Oczywiście opisane przez Panią symptomy są wskazaniem do psychoterapii, czy też wizyty u lekarza psychiatry. Zachęcam Panią do tego.

Pozdrawiam
Marta Widera-Kędryna