Soczewki do bliży przed operacją zaćmy

Witam, wybieram się na operację zaćmy, okulista proponuje mi soczewki do bliży, wszczepienie których spowoduję, że moja duża krótkowzroczność (-15) zmniejszy się do -3 dioptrii, a okularów do bliży nie będę potrzebować. Takie są założenie, a jak jest w praktyce? Jakie jest prawdopodobieństwo, że refrakcja ustabilizuje się korzystniej (np. -2) lub mniej korzystnie (np. -4), że jednak okulary do bliży będę musiała używać? Czy zależy to tylko od dokładności wyliczenia mocy soczewki?

Witam. Zależy czy bedzie Pani miała wszczepioną 1 czy 2 soczew2ki. Za mało danych. Jeżeli chodzi o stabilizację wady po operacji to jest to wysoce przewidywalne. Okulary do blizy mogą się pojawić np za 5 lat. albo za 5 miesięcy po operacji.Pozdrawiam