Sok z marchwi a dieta w NZJ

sok z marchwii a dieta w NZJ Osoba słyszała że nadmiar soku z marchwii w diecie uszkadza wątrobę czy to prawda? osoba chora na NZJ od dłuższego czasu już spożywa 330 ml soku z marchwii z dodatkiem bananów i innych dziennie ale boi się że uszkadza lub już uszkodziła sobie wątrobę Dodam że sok bardzo mi pomaga w problemach jelitowych, łagodzi , a przy tym jako kobieta cieszę się z kolorytu skóry jaki on zapewnia czy mogę pić codziennie taką ilość soków jak dotychczas nie szkodząc sobie?

Dzień dobry,
kolor skóry świadczy o nadmiarze karotenoidów w organizmie. Beta-karoten to prowitamina A Nadmierne spożycie beta-karotenu oznacza, że w organizmie dochodzi do nadmiernej produkcji witaminy A, co nie jest korzystne dla zdrowia. Skutki nadmiaru to: drażliwość, wypadanie włosów, powiększenie wątroby i śledziony, suchość i świąd skóry, wymioty, brak łaknienia, nudności, bóle głowy, krwawienie z dziąseł, zażółcenie skóry. Powiększenie wątroby wynika z faktu, że narząd ten potrafi ją magazynować w dużych ilościach. Proponuję odstawić sok do czasu, aż skóra wróci do normy, a tym samym organizm. W przyszłości w tym wypadku raz w tygodniu sok z marchwi jest wystarczający, dieta powinna być zróżnicowana i obfitować w różnego typu warzywa.

pozdrawiam!