Somatotropina na wzrost

Dzień dobry, zacznę od tego, że mam 169 cm wzrostu i w styczniu skończyłem 20 lat. Moje pytanie brzmi czy jeśli udałoby mi się zdobyć somatotropinę to urósłbym jeszcze? Niedługo będę dysponował sporą kwotą pieniężną i zastanawiam się nad tym. Proszę, aby wypowiedziała się osoba, która się na tym zna lub radę do jakiego lekarza powinienem się udać, aby omówić z nim ten temat. Bardzo mi zależy na tym aby być wyższym o jakieś 5-10 cm. Czy somatotropina będzie skuteczna w moim przypadku? Może ktoś stosował somatotropinę i ma własne doświadczenia na ten temat. Jakie skutki uboczne może spowodować somatotropina? Po jakim czasie będę mógł zauważyć efekty stosowania somatotropiny? Będę wdzięczny za każdą rzetelną odpowiedź na temat stosowania somatotropiny. Z góry dziękuję za odpowiedź i bardzo serdecznie pozdrawiam. Przemysław

Dzień dobry,

Człowiek rośnie (na długość) do 18 -20 roku życia, przy czym najintesywniej w wieku 12-14 lat.
Przyjęcie teraz somatotropiny może spowodować akromegalię - rozrost kości płaskich lub tycie.
Ponadto należy pamiętać że nigdy hormonów nie można przyjmować bez konsultacji z lekarzem.

Witam, zwykle pomiędzy 15. a 18. rokiem życia, w wyniku zarośnięcia chrząstki nasadowej kości długich, młody człowiek osiąga swój wzrost ostateczny, tak więc podawanie somatotropiny w Pana wieku nie zwiększy wzrostu. W przypadku niedoboru hormonu wzrostu w wieku dorosłym można go suplementować celem poprawy jakości życia, ale tylko pod kontrolą endokrynologa, gdyż przedawkowanie hormonu może doprowadzić do akromegalii.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz

Magdalena Mroczek

Witam,

Somatotropina jest hormonem stosowanym jako lek i nigdy nie wolno jej stosować samemu, bez konsultacji z lekarzem. Mężczyźni rosną do około 18-20 roku życia i związane jest to z tzw. chrząstką nasadową. Po tym wieku rośnięcie nie jest już możliwe, nawet przy przyjmowaniu somatotropiny. Dlatego nie ma sensu przyjmowanie tego hormonu, stosuje się go czasami jako lek w bardzo określonych przypadkach i u dzieci. Pan znajduje się już na końcu wzrastania, być może możliwe jest urośnięcie jeszcze jakichś 1-2 cm, ale nie wiele więcej. Najintensywniejszy wzrost odbywa się w wieku 14-15 lat. Po tym okresie rośnie sięzdecydowanie wolniej.

Somatotropina jest to hormon wzrostu, wydzielany przez przysadkę mózgową. hormonu wzrostu odbywa się pulsacyjnie, a częstotliwość i intensywność impulsów zależy od wieku i płci. Jeśli, przy określonych guzach przysadki, wydzielana jest w nadmiarze i odbywa się to przed końcem okresu wzrastania, czyli wtedy kiedy jest jeszcze obecna chrząstka nasadowa, wtedy dochodzi do gigantyzmu, czyli nadmiernego wzrostu wszystkich kości i osiągania bardzo wysokiego wzrostu. Jeśli natomiast somatotropina wydzielana jest w nadmiarze po okresie wzrastania, wtedy prowadzi do wystąpienia akromegalii. Objawia się to powiększenie twarzoczaszki, rąk i stóp, rozrost tkanek miękkich, kości oraz narządów wewnętrznych.

Somatotropina nie jest suplementem diety, a lekiem, który przyjmowany niewłaściwie może spowodować poważne efekty uboczne. Dlatego nie można kupić jej bez recepty ani przyjmować samemu. W niektórych, rzadkich przypadkach, przy bardzo niskim wzroście można wykonać operacje ortopedyczne wydłużające kości. Są one jednak bolesne, a rehabilitacja po nich długotrwała. Jeśli wzrost mieści sie w granicach normy, chęć bycia wyższym może wynikać z braku akceptacji samego siebie. W takich przypadkach wskazana jest konsultacja z psychologiem.