Spadek libido - co robić?

Witam. Jestem z dziewczyną od prawie dwóch lat. W tej chwili ma 18 lat. Jestem jej pierwszym partnerem seksualnym. Byliśmy zadowoleni z naszego życia seksualnego, nie robiliśmy tego tak często jak byśmy chcieli, ale to z nie naszych powodów. Od początku był pewien mały problem, otóż moja partnerka nie mogła długo i po kilkunastu minutach stosunku odczuwała ból i również nie mogła robić tego we wszystkich pozycjach ze względu na to. Poważne problemy zaczęły w lutym, kiedy zaczęła brać tabletki antykoncepcyjne. Pojawił się brak ochoty na seks oraz wahania nastrojów i rażąca nerwowość. Brała je pół roku i odstawiła w lipcu ze względu na wymienione wyżej problemy. Wtedy zaczął się koszmar. Od tamtej pory chyba ani razu nie miała ochoty na seks, kochaliśmy się średnio raz w miesiącu po 5 minut i w jednej pozycji. Szybko wysychała i traciła podniecenie. Unikała pocałunków, strasznie się denerwowała na mnie gdy miałem ochotę na seks i gdy próbowałem cokolwiek z nią robić. Seks stał się głównym powodem do kłótni i nie muszę dodawać, że jestem na skraju załamania nerwowego. Wiele razy jej powtarzałem, żebyśmy poszli razem do lekarza, ale ona uważa, że seks nie jest jej potrzebny i nie musi nigdzie iść. Dodam, że jej okres jest bardzo nieregularny oraz odczuwa silne bóle brzucha podczas miesiączki. Do jakiego lekarza się udać?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Jeżeli chodzi o spadek libido czyli mniejszą ochotę na seks związana z zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych jest to jedno z działań niepożądanych i u niektórych pacjentek może się pojawić.
W takim przypadku zmieniamy rodzaj tabletek.

Jeżeli problemy z libido trwają po odstawieniu tabletek problem może być bardziej złożony.
Możemy mieć  do czynienia z problemami natury psychologicznej i emocjonalnej. Warto jest porozmawiać z partnerką szczerze lub razem wybrać się do seksuologa.

Jeżeli chodzi o ból odczuwany podcza stosunku to zazwyczaj ma to związek z anatomią Pana bądź partnerki, pozycji seksualnej, suchością pochwy, która może wystąpić przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub może też być to związane z chorobą np.endometriozą.
Warto podczas stosunku używać żeli nawilżających, które nawilżą pochwę i tym samym zmniejszą odczucie bólu, jak i również dobrać odpowiednią pozycję seksualną.

Radziłabym, aby partnerka udała się do ginekologa, aby dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji i wykonać kontrolne badanie ginekologiczne w celu wykluczenia endometriozy.

Pozdrawiam!