Spadek libido i problemy z utrzymaniem erekcji u 40-latka

Witam. Zauważyłem u siebie spadek libido, problemy z utrzymaniem erekcji, wolniejszy wzrost zarostu, czy to spadek testosteronu? Mam 39 lat.

Dzień dobry!

Tak konkretną hipotezę, jaką jest spadek poziomu testosteronu, może potwierdzić jedynie wykonanie laboratoryjnych badań diagnostycznych. Jest to możliwe i prawdopodobne, choć zazwyczaj znaczenie ma pełen profil hormonalny (tzn. np. testosteron, wolny testosteron, prolaktyna, hormony tarczycy itp.), a nie tylko jeden z nich.
Warto też wykonać inne badania diagnostyczne, ponieważ zaburzenia erekcji i spadek libido mogą mieć różne przyczyny.

Pozdrawiam!