Spadek nastroju po urodzeniu dziecka

Witam. Trzy miesiące temu urodziłam dziecko. Od około 2 miesięcy czuje się okropnie. Prawie codziennie płaczę, nie widzę sensu życia, jestem przygnębiona, smutna.

Jestem sama z tym problemem, u nikogo nie mogę znaleźć pomocy - mam na myśli męża, rodziców. Rodzina bagatelizuje problem, a ja czuję, że ze mną dzieje się coś niedobrego. Ostatnio dowiedziałam się, że mój mąż pisze sms-y z byłą swoją kobietą i od tego czasu straciłam do niego zaufanie, sprawdzam połączenia w jego telefonie, sprawdzam sms-y i choć on mi mówi, że nic go z tą kobietą nie łączy to ja i tak mu nie wierzę.

Co mam robić? Dłużej tak nie wytrzymam i proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Joanna Z.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Pani objawy mogą świadczyć o pojawieniu się depresji poporodowej. Proponowałabym Pani jak najszybsze zgłoszenie się z problemem do lekarza psychiatry lub psychologa. Więcej na temat tego zaburzenia może Pani przeczytać tutaj:

http://abczdrowie.pl/jak-sobie-poradzic-z-depresja-poporodowa

Powyższą propozycję (lub inną, podobną) warto podsunąć do poczytania najbliższym osobom w rodzinie. Zachęcam również do poważnej rozmowy z mężem i zachęcenia go do wspólnej wizyty u lekarza psychiatry. Warto również przedstawić swoje obawy odnośnie niewierności i wypracować sposób na odzyskanie wzajemnego zaufania. Czytanie męża smsów i kontrolowanie jego kontaktów z innymi może podważać z kolei jego zaufanie do Pani, dlatego obydwoje Państwo działacie w tym momencie na swoją niekorzyść. Zaufanie jest jednym z fundamentów małżeństwa, warto o nie zadbać.

Myślę, że najlepiej po prostu zapytać męża jaki charakter maja kontakty z byłą partnerką, czy czegoś brakuje mu w Waszym związku i że ma Pani potrzebę większego zainteresowania/większej troski z jego strony obecnie. Szczerość i próba zrozumienia tej drugiej strony są niekiedy trudne w rozmowie, ale bardzo ważne.

Jeszce raz gorąco namawiam do wizyty w Poradni Zdrowia Psychicznego i trzymam za Panią kciuki!
Pozdrawiam