Spadek wagi a brak miesiączki u 19-latki

Dzień dobry! Ostatnio schudłam 17 kg w 3 miesiące i nie dostałam miesiączki. Mam 19 lat obecnie ważę 72 kg. Zrezygnowałam z słodyczy, nie jem cukru i soli. Ograniczyłam spożycie mięsa. Czy są jakieś sposoby, aby ją przywrócić? Pozdrawiam.

Pomimo tego, że w przypadku Pani masy ciała decyzja o redukcji była wskazana, to jednak zastosowany sposób odchudzania raczej nie był zdrowy. Za bezpieczne dla zdrowia tempo redukcji masy ciała uważa się 2-3 kg miesięcznie, a więc około 9 kg w okresie 3 miesięcy. Bardzo restrykcyjna dieta jest dla organizmu niekorzystna i może objawiać się zanikiem miesiączki (jest to mechanizm ewolucyjny, Pani organizm nie wie, że Pani świadomie chudnie, dla niego ta sytuacja jest równoznaczna z wystąpieniem głodu - w tej sytuacji odbiera Pani możliwość rozmnażania się, aby zabezpieczyć Panią). Jeżeli zrezygnuje Pani z głodówki i zacznie się zdrowo i prawidłowo odżywiać - nawet redukując masę ciała, ale w sposób bezpieczny, wszystko powróci do normy.