Spadek wagi a problemy psychiczne u mężczyzny

Witam,moj "byly" partner wyglada okropnie:(widzialam go wczoraj i 3 miesiące temu. Teraz mam porównanie wyglada jak cień faceta miska którego kochałam przytulać.teraz balam się go scisnac mocniej w ramionach i nie mialam na prawdę kogo przytulic:(jestem w szoku i boje sie o nigo mimo ze nie jestesmy razem. Czy moge jakos mu pomoc? On chce jeszcze schudnąć 5kg,po 16 kg jakie zrzucil przez 3 miesiące.boje sie ze doprowadzi to do poważniejszych problemów psychicznych. Juz jest inny emocjonalnie:(

Witam,
Napisała Pani, że jest zaniepokojona spadkiem wagi u byłego partnera. Warto przyjrzeć się bliżej powodom, dla których doszło do tak szybkiego schudnięcia. Być może jest to spowodowane chorobą somatyczną, która objawia się gwałtownym spadkiem wagi. Innym powodem może być zaburzenie odżywiania, np anoreksja, która wbrew powszechnej opinii również dotyka mężczyzn.
Anorektycy, podobnie jak anorektyczki są z reguły perfekcjonistami o wygórowanych, nieprzystających do rzeczywistości ambicjach. Chorzy cierpiący na anoreksję częściej niż kobiety przed chorobą byli otyli. Specjaliści twierdzą także, że jeśli anoreksja u mężczyzn spowodowana jest zaburzonymi więzami rodzinnymi, to zazwyczaj konflikty te są znacznie silniejsze niż w przypadku kobiet.
Coraz więcej psychoterapeutów oferuje terapie anoreksji przygotowane specjalnie dla mężczyzn, z uwzględnieniem charakterystycznych dla tej płci przyczyn zaburzenia. Niestety, problem polega na tym, że panowie znacznie rzadziej niż panie są skłonni do przyznania się do swojej choroby i dobrowolnego rozpoczęcia leczenia. Badania pokazują, że jedynie 1 na 10 chorych na anoreksję podejmuje terapię. Tak niski procent leczących się prawdopodobnie ma podłoże w fakcie, iż zaburzenia łaknienia wciąż odbierane są przez społeczeństwo jako typowo kobiece choroby.
Najlepiej byłoby zaproponować Pani byłemu partnerowi, aby udał się na konsultację z psychologiem, który zaproponuje odpowiednią terapię i udzieli niezbędnego wsparcia.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Karmazyn

Witam, proponuję po prostu okazać mu jak bardzo się Pani o niego martwi i czym jest to spowodowane. Pani troska o niego może być dla niego ważna, pomocna, motywująca.Przestrzegam jednak przed nadmierną odpowiedzialnością za niego, to dorosły człowiek, sam powinien umieć o siebie zadbać. Pozdrawiam