Spadek wagi podczas stosowania diety o niskim indeksie glikemicznym

Witam. Odebrałam wynik krzywej cukrowej: na czczo : glukoza-86 insulina-11,4 po 1h : glukoza-129 insulina-79.1 po 2h: glukoza-98[mg/dl] insulina-53,3[mU/l] Mam 18 lat, 164cm wzrostu i ważyłam 54kg,ale odkąd jestem na diecie o niskim indeksie glikemicznym,to schudłam do 51 kg(w 2 tyg), a BMI mówi, że to już niedowaga. Każdy lekarz stwierdza co innego. Jeden, że dieta dla insulinoopornych jest konieczna, inny że nie mam insulinooporności i ja już nie wiem, co mam robić... ogromnie proszę o pomoc.

Szanowna Pani,
Przy obecnej masie ciała, Pani BMI wskazuje jeszcze na normę, ale już zbliża się w kierunku niedowagi, a pomiary poziomu glukozy we krwi są bardzo dobre. Natomiast tępo utraty masy ciała jest trochę za szybkie i niepokojące.

Dieta o niskim IG jest polecana dla każdego, jednak bardziej niż na produkty o niskim IG, w Pani przypadku zwróciłbym uwagę na odpowiednią ilość posiłków i ich rozkład w ciągu dnia (4-5 posiłków co 3-4 godziny), odpowiedni dobór produktów, zgodny z zasadami racjonalnego odżywiania - razowe pieczywo, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy, dużą ilość warzyw (zwłaszcza w postaci surowej), a także eliminację słodyczy, pieczywa cukierniczego, tłustych potraw, produktów wysoko przetworzonych (gotowych do spożycia po podgrzaniu) czy fast food'ów.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań