Spalanie tłuszczu u 13-latka

Mój syn ma 13 lat. Ma trochę tłuszczu do zrzucenia. Jest zawodowym pływakiem, pływa od 9 lat, jest mistrzem Polski w stylu klasycznym. Co powinien brać, jakie suplementy dla sportowców np., żeby zrzucić zbędny tłuszcz i zacząć rzeźbić mięśnie?

Szanowna Pani,

wiek syna jest absolutnym przeciwwskazaniem do stosowania suplementacji, o której Pani pisze. Z uwagi na wyczynowy charakter aktywności fizycznej, warto byłoby aby syn znalazł się pod opieką dietetyka, specjalizującego się w opiece nad osobami o wysokiej aktywności lub zajmującego się praca z dziećmi i młodzieżą. Pomoże on przeanalizować menu syna i zaproponuje korekty, które przyczynią się do polepszenia sylwetki i osiągów syna.

Życzę wielu sukcesów! Justyna Siwiela

U tak młodej osoby stosowanie suplementów diety nie jest wskazane nawet jeśli zawodowo uprawia sport. W celu utraty tkanki tłuszczowej trzeba zastosować odpowiednią dietę z niewielką redukcją kalorii, natomiast budowa masy mięśniowej wymaga włączeniu do treningów przynajmniej raz w tygodniu treningu siłowego.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

Zbędny tłuszcz u nastolatka można zredukować odpowiednią dietą, natomiast suplementy radziłabym stosować tylko po konsultacji z lekarzem sportowym.
Przypominam, że dzieciom do 18 roku życia nie należy podawać suplementów na własną rękę nawet kreatyny, gdyż nie do końca jest poznany ich wpływ na organizm.
Suplementy są zbyt krótko na rynku, abyśmy poznali jak działają na rozwijający się organizm.

Witam. Syn uprawiając zawodowo pływanie, ma na pewno osobistego trenera, który powinien ułożyć schemat ćwiczeń, aby zmienić tkankę tłuszczową i wyrzeźbić mięśnie.

Suplementacja to ostatni krok w walce z tkanką tłuszczową. Należałoby zacząć od ułożenia urozmaiconej i bezpiecznej diety dla syna. Powinna ona uwzględniać wysiłek fizyczny a także aktualne zapotrzebowanie organizmu syna na poszczególne składniki mineralne i witaminy. Przedtem należałoby zweryfikować stan zdrowia syna - wykonać podstawowe wyniki badań krwi.
Dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to najlepsze rozwiązanie.