Spanie na brzuchu podczas ciąży

1. Zastanawia mnie czy w ciazy (6 miesiac) moge nadal spac na brzuchu. Dla mnie nie jest to wciaz dyskomfortem, ale czy nie zagraza to w jakis sposob plodowi? 2. Pierwsze dziecko urodzilam przez cesarskie ciecie (decyzja podjeta w sytuacji braku progresu porodu). Czy przy drugim porodzie moge domagac sie ciecia?
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Odpowiadając na Pani pytania:
1. Jeśli spanie na brzuchu jest dla Pani komfortowe właściwie nie ma do tego przeciwwskazań. W momencie kiedy Pani brzuszek będzie na tyle duży, że stanie się to niemożliwe, proszę kłaść się w zalecanej ciężarnym pozycji, tj. na lewym boku - taka pozycja zapewnia optymalne warunki dziecku.
2. Fakt, że poprzednia ciąża zakończyła się cięciem cesarskim nie oznacza, że tym razem może się Pani tego "domagać". To lekarz zdecyduje jaki poród będzie dla Pani najlepszy.