Specyficzne zaburzenie rozwoju mowy i języka SLI a afazja

Witam. Czy specyficzne zaburzenie rozwoju mowy i języka SLI to to samo co Afazja? Paycholog w poradni podejrzewa u syna afazję, natomiast neurolog jako rozpoznanie wpisał Specyficzne zaburzenie rozwoju mowy i języka SLI. Czy z takim rozpoznaniem mogę ubiegać się o Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ? Czy muszę mieć napisane , że jest to afazja? Syn ma 5 lat , a jego mowa jest na poziomie 2 letniego dziecka. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Witam. Diagnozę afazji można postawić, gdy mamy nieodkształcenie mowy wynikające z uszkodzenia mózgu i poparte wynikami badań (TK, MRI). Lekarz neurolog najprawdopodobniej nie podejrzewa uszkodzenia struktur korowych i podkorowych, dlatego jako rozpoznanie wpisał SLI. Natomiast orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może Pani otrzymać jedynie na afazję motoryczną, nie na SLI.
Z wyrazami szacunku.

Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl