Spirala a ryzyko ciąży

Witam. Mam pytanie. Założyłam niecałe 3 lata temu spiralę. Jestem po dwóch porodach, dlatego zdecydowałam się na spiralę, którą mam na 5 lat ( z miedzią)... Ale tak naprawdę męczy mnie to, że w tym miesiącu nie dostałam miesiączki jeszcze. Przeważnie dostaję na początku miesiąca. Jestem tydzień po terminie (z tego co się dowiadywałam miesiączka może przy spirali być niereguralna) i zaczynam się teraz martwić, bo nie chcę być w ciąży... Nie wiem, czy może być opóźniona przez to, że od 2 tygodni zażywam tabletki przeciwbólowe na ząb. Przebywam za granicą i tu nie mam możliwości pójścia do lekarza, by się dowiedzieć co i jak... Dlatego moje pytanie brzmi nastepujaco: Czy jest możliwość, że jestem w ciąży??? Czy mogła mi spirala wypaść??? Dlaczego nie mam okresu??? Proszę o jak najszybszą odpowiedź. Z góry dziękuję....

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przyczyny braku miesiączki mogą być różne, nie tylko związane z ciążą. Na przykład do zaburzeń miesiączkowania może dojść w sytuacji nadmiernego stresu, ciążkiej pracy fizycznej, zaburzeń hormonalnych (np. choroby tarczycy) itp. Ponadto producenci wkładek podają, że może mieć ona wpływ na miesiączkowanie - nawet do jego zatrzymania u niektórych kobiet. Wkładka wewnątrzmaciczna ma bardzo dużą skuteczność, jednak zawsze istnieje ryzyko, nawet bardzo, bardzo małe, niechcianej ciąży. Powinna się Pani  wybrać się do lekarza (skontroluje położenie wkładki, zbada Pani stan ogólny), a  na razie, jeśli nie ma takiej możliwości - wykonać test ciążowy

Wkładka wewnątrzmaciczna może wypaść z jamy macicy, dlatego zaleca się okresowe sprawdzanie (np. w czasie kąpieli), czy nitki spirali  znajdują się we właściwym miejscu (czyli głeboko w pochwie, blisko ujścia szyjki macicy). Wypadnięciu wkładki towarzyszy zazwyczaj krwawienie lub ból w podbrzuszu.

Pozdrawiam!